Regler for optimister 

 
Der gælder særlige regler for kategorisering af optimister. Kategorisering og oprykningsregler.
 
 
Og se i øvrige optimistklassens hjemmeside www.ocd.dk

Ungdom

Her kommer kredsmestrene:
 
Optimist C

2003 - Andreas Mortensen, Næstved Sejlklub
2009 - Anna Bjerge Christensen, Skælskør Amatør-Sejlklub
2010 - Simon Morgenstjerne, Næstved Sejlklub
2011 - Mathilde Norup, Rødvig Stevns Sejlklub
2012 - Emil Norup, Rødvig Stevns Sejlklub
2013 - Mads Solberg, Vikingen
2014 - Anton Sohl Jensen, Præstø Sejlklub
2015 - Signe Visby Svendsen, Bandholm Sejlklub
2016 - Malte Juul Kubel, Skælskør Amatør-Sejlklub
2017 - William Larsen, Sejlklubben Snekken
2018 - Julie Nielsen, Skælskør Amatør-Sejlklub 

Optimist B

2003 - Asbjørn Mærsk Møller, Næstved Sejlklub
2004 - Mathias Smidt – Næstved Sejlklub
2007 - Ida Smidt - Næstved Sejlklub
2008 - Ida Smidt - Næstved Sejlklub
2009 - Mads Dirksen - Næstved Sejlklub
2010 - Mathias Dahl Pedersen, Næstved Sejlklub
2011 - Frederik Rich, Skælskør Amatør-Sejlklub
2012 - Mathilde Norup, Rødvig Stevns Sejlklub
2013 - Alfred Vind-Andersen, Skælskør Amatør-Sejlklub
2014 - Alfred Vind Andersen, Skælskør Amatør-Sejlklub
2015 - Anton Sohl Jensen, Præstø Sejlklub
2016 - Katja Visby Svendsen, Bandholm Sejlklub
2017 - Malte Juul Kubel, Skælskør Amatør-Sejlklub
2018 - William Larsen, Sejlklubben Snekken

Optimist A

2003 - Kristoffer Benzner, Næstved Sejlklub
2005 - Mathias Smidt, Næstved sejlklub
2009 – Birgitte Vollbricht, Ulvsund
2010 - Nikolaj Bjørk Christensen, Skælskør Amatør-Sejlklub
2011 - Nikolaj Bjørk Christensen, Skælskør Amatør-Sejlklub
2012 - Oliver Ørting, Præstø Sejlklub
2013 - Oliver Ørting, Præstø Sejlklub
2014 - Oliver Ørting, Præstø Sejlklub
2015 - Mads Solberg Mikkelsen, Vikingen
2016 - Mads Solberg Mikkelsen, Vikingen
2017 - Signe Visby Svendsen, Bandholm Sejlklub
2018 - Katja Visby Svendsen, Bandholm Sejlklub

Europa Jolle

2003 - Mikkel Bonde - Næstved Sejlklub
2016 - Mads Roesdahl Larsen, Sejlklubben Snekken
2018 - Oliver Ørting, Præstø Sejlklub

Laser Jolle

2002 - Sisel Rolighed - Næstved Sejlklub
2003 - Martin Roed - Næstved Sejlklub
2017 - Jakob Lejebølle Hansen, Bandholm Sejlklub (Laser 4.7)

Zoom 8

2003 - Kunne være Søren Svare fra Næstved Sejlklub
2010 - Birgitte Volbrecht, Ulvsund Sejlklub
2011 - Birgitte Volbrecht, Ulvsund Sejlklub
2012 - Nikolaj Bjørk Christensen, Skælskør Amatør-Sejlklub
2013 - Casper Palmbøck, Skælskør Amatør-Sejlklub
2015 - Oliver Ørting, Præstø Sejlklub
2018 - Malte Juul Kubel, Skælskør Amatør-Sejlklub

Feva
 
2009 - Frederik Gordner Husted og Jens Kristian Jørsboe, Vikingen
2011 - Anna og Laura Bjerge Christensen, Skælskør Amatør-Sejlklub
2012 - Mads Larsen og Phillip Hartvig, Sejlklubben Snekken Vordingborg
2013 - Laura Bjerge Christensen og Frederik Rich, Skælskør Amatør-Sejlklub
2014 - Mads Roesdahl Larsen/Mette Wulff, Sejlklubben Snekken Vordingborg
2015 - Frederik With Wulff og Nicklas Pedersen, Sejlklubben Snekken Vordingborg
2016 - Frederik Berg-Sonne / Johan Skovgaard, Sejlforeningen Vikingen
2017 - Emil Larsen / Ask Christoffersen, Sejlforeningen Vikingen
2018 - Asta og Nanna Christensen, Sejlklubben Snekken

Tera
 
2009 - Lasse Olofsson, Skælskør Amatør-Sejlklub
2010 - Lasse Olofsson, Skælskør Amatør-Sejlklub
2011 - Fie Jannerup, Skælskør Amatør-Sejlklub
2012 - Nicklas Pedersen, Sejlklubben Snekken Vordingborg
2013 - Milo Buur, Skælskør Amatør-Sejlklub
2014 - Frederik With Wulff, Sejlklubben Snekken Vordingborg
2015 - Victor Ingeman Pedersen, Sejlklubben Snekken Vordingborg
2016 - Magnus Austin Jacobsen, Bogø Sejlklub
2017 - Laurits Zachodnik, Bogø Sejlklub
2018 - Martin Wøldike, Rødvig Stevns Sejlklub
 
Hobie 405

2006 - Patrick Jensen Og Asbjørn, Ulvsund